yeni kimlik

Son günlerde özellikle de büyükşehirlerde yeni kimlik almak için insanlar kuyruğa girdi. Sabahtan il nüfus müdürlükleri ve ilçe nüfus müdürlükleri önünde yığıldılar. Ancak neden insanlar bu kadar acele ediyor anlaşılmasa da insanların merak ettiği bir diğer soru şu: yeni kimlikler ehliyet yerine geçiyor mu?

YENİ KİMLİKLER EHLİYET YERİNE GEÇECEK Mİ?

Herkesi merak ettiği bir soru da bu. Gelişmiş ülkelerde pek çok kimlik kartı tek bir kimlikte birleşebiliyor. Hatta öyleki bazı ülkelerde kimliklere yeni özellik eklenebiliyor. Örneğin ehliyet, sağlık sigortası, işyeri kurum kimliği, meslek kartı (avukatlık, doktorluk vb.) Ülkemizde de çipli kimliğe – yeni kimlik başvuruları alınınca insanların aklına şu soru geldi: yeni kimlikler sürücü belgesi yerine geçiyor mu? Yeni kimliği alanlar kartı kontrol edip, ön veya arka kısmına baktıklarında sürücü belgesi ya da ehliyete dair herhangi bir bilgiye rastlayamıyor. Yani karta genel olarak bakıldığında kişinin ehliyeti var mı? Varsa hangi sınıf araçları kullanabiliyor buna dair herhangi bir bilgi mevcut değil. Dolayısıyla yeni nüfus cüdanlarının şu haliyle ehliyet yerine geçmesi mümkün değil. Zira gerek ön yüzü gerekse yeni kimliklerin arka yüzü buna dair herhangi bir bilgi veya ibare taşımıyor. Bu nedenle sürücülerin trafikte yeni kimlikleri olsa dahi ehliyetlerini yanlarında bulundurmaları çok önemli.

*** yeni kimlik kartları ehliyet yerine geçecek mi hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.