e-kimlik

Bugün Türkiye’de birçok kurum randevulu sisteme geçti. Yine yeni kimliklerin Tüm Türkiye’ye dağıtılacak olmasından dolayı da ancak nüfus müdürlüğünden e-randevu alınarak yeni kimlik kartınıza, yani çipli kimlik kartına sahip olacaksınız. Ancak 2017 yılından itibaren dağıtılan kimliklerde randevu alma sıkıntısı yaşanıyor. Bunun da nedeni yoğunluk.

E-KİMLİK RANDEVU ALAMIYORUM ŞİKAYETLERİ

Bu şikayetlerin olması normal. Çünkü Nüfus Müdürlükleri, tarihlerinde belki de hiç bu kadar yoğun olmadıkları kadar yoğunlar. Nüfus Genel Müdürlüğü internet sitesi ÖSYM, Emniyet veya hastaneler gibi yoğunluk yaşayan kurum olmadıkları için sunucuları yetersiz olabilmekte. Geçmişte de elbette nüfus cüzdanı yenilemeleri oldu ancak Türkiye’nin nüfusu hiç bir zaman bu kadar çok değildi. Hele bir de vatandaşlık verilen Suriyeliler işin içine katılırsa, ciddi bir yoğunluk olacağı kesin. Ancak e-kimlik randevu alma işlemleri önümüzdeki günlerden itibaren rayına oturacak, ilk gün yoğunlukları giderecek azalacaktır. Bu konuda Hürriyet gazetesinde bugün çıkan bir haber şu şekilde:

Vatandaşlar, online randevu sistemiyle Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeden kimlik kartı başvurusu yapabilirken, işlem için gerekli tüm detayları “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/” adresinde öğrenebilecek.Kimliklerin ücretleri ile ilgili bilgi verilen açıklamada, “Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir” denildi. Ancak, sitede, sabah saatlerinde başlayan sıkıntının gün ortasında da devam ettiği anlaşıldı,Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 10 yıllık. Çipli kimlik için vatandaşların parmak izi alınıyor. Çipli kimlik için vatandaşların parmak izi alınıyor.

*** çipli nüfus cüzdanı parmak izi alma hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.