türk vatandaşlığı

Türk vatandaşlığını kazanma şartları ve koşulları bellidir. Doğuştan kazanma ve sonradan Türk vatandaşlığı kazanma – sonradan Türk vatandaşı olmak demektir bu. Ancak daha önce kaybedilmiş Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır – nasıl ispat edilir?

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKMA SONUÇLARI

İnsanlar genelde başka bir ülkenin, genelde gelişmiş ülkelerin vatandaşlığını kazanınca Türk vatandaşlığından ayrılmak sonucuna gitmeyi deniyorlar. Özellikle ABD, Kanada, İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülke vatandaşlığı kazanınca vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapıyorlar. Ancak vatandaşlıktan çıkma Bakanlar Kurulu kararıyla olmaktadır. Yani herhangi bir nüfus müdürlüğüne, emniyet müdürlüğüne, valiliğe, kaymakamlığa türk vatandaşlığından ayrılma başvurusu yapamazsınız.

TÜRK VATANDAŞLIĞI KAZANMA ŞARTLARI

Ancak Türk vatandaşlığından, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir iş nedeniyle çıkarılmadıysanız, vatandaşlık hakkınız saklı tutulur. Yani şu anki mevcut anayasaya göre, vatandaşlıktan çıksanız dahi, tekrar Türk vatandaşı olmak için başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda Türk vatandaşı olduğunun ispatı edilmesi yükümlülüğü size aittir. Peki nasıl ispat edebilirsiniz? Örneğin vatandaşlıktan çıktıktan sonraki veya önceki nüfus kayıtları ile ya da atmadıysanız eğer Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ya da kimlik dediğimiz şey. Eğer kimliği attı iseniz pasaport ile de vatandaşlık ispatı yapabilirsiniz. Ancak Avrupa, Amerika gibi önemli ülkelerin vatandaşı olduktan sonra Türk pasaportu taşımanın herhangi bir avantajı olmayacağından ötürü pasaport da elinizde yoksa, bu durumda pasavan, tayfa belgesi vesikası vb. gibi diğer Türk kurumlarınca verilmiş belgeleri de vatandaşlık için ispat vesikası olarak sunabilirsiniz. Ancak yeniden türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak için seyahat cüzdanı yeterli ve geçerli bir belge değildir.

*** vatandaşlık nasıl alınır hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.