yeni kimlik

Kullanımda birçok kolaylık getiren ve en önemlisi güvenlik problemlerini sona erdirecek yeni kimlik kartlarının dağıtımı uzun yıllar boyunca gelen bekleyişin ardından Kırıkkale’de başladı. Ancak Türkiye genelinde dağıtımı ne zaman yapılacak henüz bir bilgi verilmiş değil. Daha önceleri 2015 yılında tüm Türkiye’de dağıtılacak deniyordu ancak 2016′da daha yeni pilot uygulama başlandı. İşte yeni kimlik randevusu ve dağıtımı ile ilgili bilmeniz gerekenler

YENİ KİMLİK RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Yeni kimliklerin dağıtımı randevu sistemiyle yapılacak. Randevu almak isteyen vatandaşların önünde telefon, internet yolları bulunuyor. ALO 199 hattıyla yeni kimlik randevusu almak mümkün olabilecek. Ayrıca nüfus müdürlüklerine gitmek bir diğer yol.

YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Yeni kimlikleri teslim almak için 15 TL tutarında bir ödeme yapmak gerekecek. Bu tutar kimlik teslimi sırasında ödenebilecek, herhangi bir bankaya ödenmesi gerekmeyecek.

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Yeni kimlik randevusu alan kişilerin, davet edildikleri gün ve saatte ilgili Nüfus Müdürlükleri’nde olamsı gerekecek. Yeni kimlik belgesi için vatandaşların yanlarında; son 6 ay içerisinde çektirilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf bulundurmaları gerekece. Aynı zamanda eski nüfus cüzdanı veya nüfus cüzdanı yerine geçen bir belge de yeterli olabilecek. Nüfus cüzdanı yerine geçen belgeler arasında; sürücü belgesi, pasaport, TSK kartı, evlilik cüzdanı, avukat kimlik belgesi, sarı basın kartı, hakim/savcı kimliği bulunuyor.

YENİ KİMLİKLERİN ÖZELLİKLERİ NELER?

3 yıl içinde yurt genelinde dağıtımının tamamlanması planlanan yeni kimlik kartları tek renk olacak ve böylelikle “cinsiyet” ayrımı ortadan kalkacak. Kartın ön ve arka yüzünde kart sahibine ait kimlik bilgileri bulunacak. Kartın çipinde de İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen bilgiler saklanacak.