Gerek yurtiçi uçuşlar için iç hatlardaki check-in işlemlerinde gerekse yurtdışı uçuşları için dış hatlardaki check-in işlemlerinde kimlik gösterilmesi zorunludur. Kimlik gösterilmediği hallerde uçağa binme ya da seyahat etme imkanı bulunmamaktadır. Peki çoğu zaman kimlik yerine geçen ehliyetle uçağa binebilir miyim?

SÜRÜCÜ BELGESİ İLE UÇAĞA BİNİLİR Mİ?

Biletli seyahatlerde kimlik gösterilmesi zorunludur. Aynı durum şehirlerarası otobüs yolculuklarında da zorunlu olmasına rağmen bu henüz yaygın olarak uygulanmamakta, otobüs firmaları sadece kişi adı ve soyadını sormakla yetinmektedir. Peki yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda kimlik yerine ehliyet geçer mi? Bu konuda İstanbul Atatürk Havalimanı açıklaması şu şekildedir:

Check-in işlemlerinizi hangi kontuarlardan yaptıracağınızı kontuarlarının üzerinde bulunan elektronik bilgi monitörleri ve terminal dahilinde bulunan yolcu bilgilendirme panolarından öğrenebilirsiniz. Yolcular ilgili hava yolunun check-in kontuarına bilet, resimli kimlik ( geçerli pasaport, nüfüs cüzdanı,ehliyet, evlilik cüzdanı) ve varsa bagajı ile birlikte müracaat eder.

Buradan anlayacağımız üzere check-in işlemlerinde sürücü belgesi geçerli olmaktadır. Ancak uygulamada istisnalar görülebilmektedir.

*** ehliyetle check in yapılır mı hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.