ehliyet

Her ne kadar uygulamada çok sık rastlanıyor olsa da yine de insanlar önemli resmi işlemlerde (örneğin ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda) çekincelerini gidermek için sormaktalar. Sürücü belgesi kimlik yerine kullanılır mı? Ehliyet nüfus cüzdanı yerine geçer mi?

EHLİYET KİMLİK BELGESİ OLARAK KULLANILIR MI?

Resmi işlemlerde nüfus cüzdanı yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimlik kartı yerine geçebilecek şeyler arasında sürücü belgesi yani ehliyet aynı zamanda pasaport da kimlik yerine geçebilecek resmi evraklardan sayılmıştır. Yeterki siz olduğunuzu kolay anlatabilecek, ihtilafa mahal vermeyecek, güncel fotoğraflı, tanınmayacak şekilde yıpranmamış, kirlenmemiş veya kırılmamış olsun. Geçtğimiz yıllarda KPSS sınavında ehliyet, YGS sınavında ehliyet, Açıköğretim sınavlarında ehliyet, AÖF sınavında ehliyet, ALES sınavında sürücü belgesi kullanıldığı yani sınavlara ehliyet ile girilir mi konusunda ihtilaflar çıkmış olsa da uygulamada bu tür sorunlar istisnadır.

İnsanlar genelde nüfus cüdanı yerine ehliyet taşımak istemesinin nedeni, mevcut kimlik kartlarımızın dünyanın çok gerisinde kalmış olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllarda dünyanın gerisinde kalması nüfus cüzdanlarını da etkilemiş olsa da, bunun değiştirilmesi yönünde umutlar henüz tükenmiş değil.

*** Ehliyetle ilgili kurum hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.